Kotel na obnovitelné palivo vás nadchne vysokou účinností a nízkými emisemi

Toužíte po spolehlivém, úsporném a účinném zdroji tepla? V tom případě si nechte nainstalovat moderní kotel na biomasu, dřevo a pelety. Co o něm rozhodně musíte vědět? Jak funguje kotel na biomasu? Kotle na biomasu, dřevo a pelety využívají obnovitelné palivo – dřevo, dřevní štěpku, pelety nebo brikety. Možná se to na první pohled nezdá, […]

Kotle na biomasu

Toužíte po spolehlivém, úsporném a účinném zdroji tepla? V tom případě si nechte nainstalovat moderní kotel na biomasu, dřevo a pelety. Co o něm rozhodně musíte vědět?

Jak funguje kotel na biomasu?

Kotle na biomasu, dřevo a pelety využívají obnovitelné palivo – dřevo, dřevní štěpku, pelety nebo brikety. Možná se to na první pohled nezdá, ale jedná se o velmi sofistikovaný systém. Navíc poskytuje vysokou účinnost vytápění, levný provoz a nízké emise. Toto zařízení vám bude sloužit minimálně 20 let (při správné údržbě klidně o několik let déle).

Pojďme si ho představit:

 1. Hlavní součástí kotle je hořák, který slouží k zapálení vloženého paliva.
 2. Vzniklý popel padá skrz mezery roštu do spodní výsypky.
 3. Kotel disponuje ocelovými trubkami, v kterých proudí voda. Po zapálení vloženého paliva se toto médium zahřeje a následně proudí do zásobníku teplé vody.
 4. Oběhové čerpadlo odebírá ohřátou vodu ze zásobníku a rozesílá ji do radiátorů, podlahového vytápění, kohoutků a spotřebičů na teplou vodu.
 5. Součástí oběhového čerpadla je i expanzní nádobka. Ta vyrovnává změny objemu kapaliny (jak určitě víte, voda při zahřívání/ochlazování mění svůj objem).

Celý proces spalování řídí centrální řídící jednotka. Ta vás potěší rovnou několika zajímavými funkcemi (ty se liší podle typu kotle):

 • Automaticky dopravuje palivo do kotle. Díky tomu nemusíte neustále chodit ke svému zařízení a přikládat vlastníma rukama. Pouze jednou za čas naplníte zásobník.
 • Automaticky reguluje výkon kotle (od 30 do 100 %). Vaše zařízení bude neustále udržovat konstantní teplotu a vyhne se zbytečnému přetápění. Díky tomu nebudete zbytečně pálit palivo a ušetříte.
 • Umožňuje vám použít dálkové ovládání. Vy si tak můžete odkudkoliv nastavit požadovanou teplotu (například těsně před vaším příjezdem domů z práce).

Jaké palivo zvolit?

Výběr správného paliva je půlka úspěchu. Můžete používat klasické dřevo, dřevní štěpku, pelety nebo brikety.

Máte svého favorita? Pak musíte zvolit adekvátní typ zařízení. V našich končinách jsou nejpopulárnější kotle na biomasu Viessmann. Pojďme si ukázat výhody/nevýhody jednotlivých typů:

 • Kotel na zplyňování dřeva – s pomocí chemického procesu mění tuhé palivo na plyn. Tím značně zvyšuje jeho využitelnost a minimalizuje odpad. Jedná se o nejúspornější druh kotle, který se hodí i do budov s vysokými tepelnými ztrátami. Bohužel neumožňuje automatické doplňování paliva (budete ho muset ručně dávkovat 2× až 3× denně). Navíc je omezený pouze na dřevo.
 • Kombinovaný kotel na dřevo i pelety – umožňuje vám šikovně kombinovat dva typy paliv. Po dohoření dřeva (dřevo koupíte za nižší cenu, ale hoří rychleji než pelety) se zařízení automaticky přepne na spalování pelet. Jedná se o efektivní a pohodlné řešení s možností dálkového ovládání. Musíte mít však dostatek prostoru pro uskladnění dřeva.
 • Automatický kotel na pelety – nejkomfortnější druh zařízení, který si se vším poradí sám. Vy musíte pouze jednou za několik dní vložit pelety do zásobníku. Vše ostatní zvládnete stisknutím tlačítka dálkového ovládání. Pelety jsou velmi malé, takže nevyžadují kdovíjak velký prostor pro uskladnění.

Možná oceníte také plynový kotel / tepelné čerpadlo.

Nechte si nainstalovat kotel na míru

Chcete efektivní a úsporný zdroj tepla na míru? V tom případě si rozklikněte kontakty.

Budou se vám věnovat zkušení profesionálové z Pavelka – VTP. Již od roku 1999 montujeme kotle na biomasu, dřevo a pelety v celém Zlínském kraji (v mžiku za vámi přijedeme do Uherského Brodu, Uherského Hradiště, Veselí nad Moravou, Starého Města, Luhačovic či Zlína). Za léta praxe jsme získali tisíce pozitivních recenzí od spokojených uživatelů.Se vším vám poradíme, navrhneme ideální systém, dodáme ho, nainstalujeme a zajistíme záruční/pozáruční servis. Dokonce vám pomůžeme i se získáním dotací a vyřízením všech legislativních procesů. 

Poptávka služeb

Obraťte se na nás pokud potřebujete kvalitní topenářské, instalatérské či plynařské služby. Zajišťujeme také dodávky tepelných čerpadel včetně instalací a mnoho dalšího v našem oboru. Máte jakýkoli jiný dotaz? Obraťte se na nás! Naši odborně zaškolení technici za vámi rádi přijedou.

Odesláním formuláře souhlasíte s Podmínkami zpracování osobních údajů.

© 2024  Všechna práva vyhrazena | PAVELKA - VTP s.r.o.

Tvorba www stránek FOOE s.r.o.